Poradnik Ślubny

Poradnik

Jak dobrze wyjść na zdjęciach z własnego Ślubu?

Postanowiłem zebrać doświadczenia jakie udało mi się zgromadzić w pracy z ludźmi w jeden poradnik. Będę starał się go na bieżąco rozszerzać, tak aby uzyskana z niego wiedza pomogła osiągnąć Państwu wymarzone zdjęcia ze ślubu.

 

Wybór kościoła i sali

Kościół jest jednym z najtrudniejszych miejsc do fotografowania. Prawie zawsze brakuje tam światła, dlatego wybierając kościół na uroczystość, wybierajmy te jasne dobrze oświetlone. Czym więcej światła tym lepiej doświetlony będzie drugi plan i tym mniej będzie flesza na zdjęciach. Lampa błyskowa nawet najbardziej zmiękczona zawsze spłaszcza zdjęcie i jest ingerencją w światło zastane. W jasnym kościele nie będziecie też tak bardzo odczuwać błysków podczas uroczystości przez co mniej będziecie rozpraszani.

Dobre podejście do młodych. O ile to możliwe postarajcie się zapewnić dobre podejście fotografa z obu stron do młodych. Dużym problemem podczas robienia zdjęć są barierki np: kosze kwiatów, ławki i tak dalej. Fotograf który będzie musiał walczyć z przeszkodami terenowymi, nie wszędzie będzie w najodpowiedniejszym miejscu. A to, by tam był stanowi istotę fotografii ślubnej.

Chór jest jak najbardziej oczekiwany w kościele. Umożliwia zrobienie zdjęć z innej perspektywy oraz wykonania planów szerokich. Dobrze jak jest także z boku kościoła.

Sala. Wielu fotografów na rozmowie przed ślubem spyta ciebie o kolor i wysokość sufitu na sali ślubnej. Dziwne pytanie, ale może się zdarzyć, że przy użyciu sufitu fotograf będzie doświetlał twoje zdjęcia. Białe lub ciepłe jasne sufity mogą skutecznie odbijać światło, przez co możliwe jest zastane mniej inwazyjnej techniki wykorzystanie lampy błyskowej. Starajmy się dobierać ciepłe miłe kolory na ścianach, kolory pastelowe. Ściany będą na większości zdjęć. Zimne kolory dodatkowo z nieciekawą fakturą mogą popsuć tło.

 

Makijaż

Matowy, jak najmniej błyszczący aby nie odbijał światła. Konieczność stosowania lampy błyskowej podczas ślubu powoduje, że błyszczący makijaż może spowodować efekt świecenia się twarzy panny młodej.

 

Plener

Plener zawsze jest w dużej mierze grą aktorską i będzie wymagał z jednej strony dość dużego skupienia a z drugiej strony uśmiechu, luzu i spontaniczności. Dlatego ważne jest aby podczas pleneru nie myśleć za dużo o "potrawach" na stole weselnym. Fotograf poprowadzi Państwa w zakresie mimiki twarzy, jakkolwiek dobrym rozwiązaniem jest przejrzenia własnego albumu zdjęć i zobaczenia z jaką mimiką twarzy lubimy siebie najbardziej. Proszę szczególną uwagę zwrócić na pracę ust i oczu bo to one w dużej mierze decydują o ostatecznym kształcie zdjęcia.

 

Wybór fotografa

Gdy już wiemy, jak sami możemy się przygotować do ślubu pod względem przyszłych zdjęć, należy wybrać kogoś, kto nam te zdjęcia zrobi. I tu pojawiają się problemy. Jak z tłumu fotografów wybrać tego, który najbardziej odpowiada naszemu spojrzeniu na fotografie. Moim zdaniem powinniśmy zapytać o następujące rzeczy:

  • w jakim formacie wykonywane są zdjęcia. Aż trudno uwierzyć, ale wielu fotografów fotografuje w jpg. Ten sposób robienia zdjęć oszczędza bardzo dużo pracy przy ich wywoływaniu, ale z drugiej strony pozbawia w znacznej mierze możliwości poprawy zdjęcia. Format RAW będący odpowiednikiem cyfrowego negatywu jest bardzo pracochłonny, efekt końcowy jest jednak dużo lepszy od zdjęć zrobionych w jpg. Naszym zdaniem powinniście bezwzględnie wymagać robienia zdjęć w formacie RAW i ich wywołania do jpg.
  • upewnij się ze oglądasz zdjęcia fotografa, który znajdzie się na twoim ślubie. Każde szanujące się studio ma dużo fajnych zdjęć zrobionych przez różnych ludzi. Często to co oglądałaś na prezentacji znacząco różni się od tego co otrzymamy z własnego ślubu. Każdy pokazuje to co ma najlepszego. Nie koniecznie to co oferuje określonej parze.
  • obejrzyj jeden ślub danego autora w szerszych fragmentach np. kościół, plener, a nie tylko wybrane zdjęcia do portfolio. Robiąc dużo zdjęć nawet osoba niewprawiona na kilku uzyska dobry efekt.

Zostań Modelką

Poszukujemy modelek do zdjęć, jeżeli chiałabyś spróbować swoich sił ...czytaj więcej